Mısır’ın Eski Başbakanı Şefik, BAE’den Ayrılıyor

Mısır Bülteni 233 Gösterim

Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) 2012’den bu yana ikamet eden Mısır’ın eski Başbakanı Ahmed Şefik’in Fransa’ya ardından Mısır’a gideceği belirtildi.

Şefik’in avukatı Dina Adli Hüseyin, yaptığı açıklamada, “Şefik, birkaç gün içinde Fransa’nın başkenti Paris’e, ardından Mısır’a gidecek” ifadelerini kullandı. Hüseyin ayrıca, Şefik’in Paris’te Mısır vatandaşlarıyla bir araya geleceğini ve bunun iki-üç gün içerisinde olabileceğini bildirdi.

Mısır’da darbeyle görevinden uzaklaştırılan Muhammed Mursi’nin kazandığı 2012 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de aday olan eski Başbakan Şefik, 2018’de ülkesinde yapılacak seçimlerde tekrar cumhurbaşkanı adayı olacağını belirtmişti.

ŞEFİK: SEYAHAT YASAĞI KONULDU

Şefik bu kararının ardından BAE yönetimi tarafından kendisine “seyahat yasağı” konduğunu söylemişti.

BAE: ENGEL BULUNMUYOR

BAE Dışişleri Bakanı Enver Gargaş da söz konusu iddianın ardından yaptığı açıklamada, Şefik’in ülkeden ayrılmasında engel bulunmadığını söylemişti.

Şefik’in genel başkanlığını yaptığı, Ulusal Hareket Partisi Başkan Yardımcısı Rauf el-Seyyid, Ahmed Şefik’in ülkede 2018’de yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olacağını açıklamıştı.

Kaynak: Timetürk

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.