Mısır’da 215 Kişi Terör Listesinde!

Mısır Bülteni 263 Gösterim

Mısır’da aralarında Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) mensuplarının da bulunduğu 215 kişinin daha terör listesine alındığı bildirildi.

Güney Kahire Ceza Mahkemesinin verdiği karar resmi gazetede bugün yayımlandı. Karara göre, İhvan Rehberlik Konseyi üyesi Muhammed Vahdan’ın da aralarında bulunduğu 215 kişinin isimleri “Helvan Tugayları” davası nedeniyle terör listesine alındı.

Yargıtay nisan ayında söz konusu sanıkların terör listesine alınması kararını, “bütün sanıkların suçlanma gerekçelerinin zikredilmemesi” nedeniyle bozmuştu.

DAVA 2013’DE AÇILDI

Yargı sürecinin devam ettiği söz konusu dava 2013 yılında açıldı. Sanıklar yasa dışı bir cemaate üye olmak, anayasanın uygulanmasını engellemek, vatanın birliği ve toplumun huzuruna zarar vermekle suçlanmıştı.

Mısır yasalarına göre, resmi gazetede yayımlanmasından sonraki 60 gün içinde karar, ikinci kez temyize götürülebiliyor.

Mısır yönetimi belirli aralıklarla muhaliflerin isimlerini terör listesine alıyor. İhvan’ın Rehberlik Konseyi Vekili Mahmud İzzet’in de aralarında bulunduğu 296 kişi geçen ay terör listesine alınmıştı.

Kaynak: Timetürk

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.