Mısır Parlamentosundan Türkiye’ye “Afrin” Tepkisi

Mısır Bülteni 345 Gösterim

Mısır parlementosunun Arap dünyasından sorumlu komitesi, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki eylemlerini “ırkçı temizlik” olarak niteledi.

Komitenin, Türkiye’nin Afrin’deki operasyonunu sözde Ermeni katliamına benzetmesi uzmanlar tarafından şaşkınlıkla karşılandı.

Mısır medyasının haberine göre komitenin açıklamasında, Suriye ve Irak’taki Kürtlere yönelik ‘ırkçı temizlik’ uluslararası hukukun ciddi bir ihlali ve iki ülkenin bağımsızlığına karşı saldırganlık olduğu kaydedildi.

Açıklamada, “Bu yeni kitlesel imha bizlere, Birinci Dünya Savaşı sırasında Türkiye’de Ermeni halkının maruz kaldığı katliamı hatırlatıyor” dendi.

Açıklamada ayrıca Birleşmiş Milletler ve Güvenlik Konseyi’nin halen susması ve Türkiye’nin Suriye ve Irak topraklarından çıkmasına yol açacak herhangi bir karar almaktan uzak durmasının üzücü olduğu ifade edildi.

Afrin’e yönelik gerçekleştirdiği Zeytin Dalı harekatında Türkiye sadece teröristleri hedef alarak sınırlarının güvenliğini sağlama konusunda bir dizi operasyon gerçekleştirmişti. Türkiye ordusunun Afrin kent merkezini teröristlerden temizleme operasyonu sırasında hiçbir sivil in zarar görmemesi dikkat çekmiştir.

Operasyonun ardından bölge halkı Afrin şehri ve civarının teröristlerden temizlenmesi ve Türkiye ordusunun kontrolü altına girmesini memnuniyetle karşılamıştı.

Kaynak: Sputnik

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.