Körfez Ülkeleri “Mısır’ın Tarım Ürünleri Yasağını” Kaldırdı

Mısır Bülteni 312 Gösterim

Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Kuveyt’in ülkesine yönelik tarım ürünleri yasağını kaldırdığını bildirdi.

Mısır Tarım Bakanı Abdulmunim el-Benna, yaptığı yazılı açıklamada, üç Körfez ülkesinin Mısır tarım ürünlerine getirdiği yasağı kaldırdığını belirterek, “Karar, söz konusu ülkelerin yetkilileriyle yapılan görüşmeler sonucunda alındı.” ifadelerini kullandı.

Mısırlı bir heyetin BAE, Bahreyn ve Kuveyt turu yaptığını kaydeden Benna, ziyaretlerin söz konusu ülkelerin tarım ürünleri ticaretiyle ilgili resmi kurumları arasında iletişim kolaylığı ve ihracat sistemine tavsiyeleriyle sonuçlandığını belirtti.

BAE, Suudi Arabistan, Bahreyn, Kuveyt ve Sudan gibi bazı Arap ülkeleri, geçen aylarda “pestisit kalıntıları oranlarının yasal sınırdan yüksek” çıkması nedeniyle Mısır tarım ürünlerinin ülkeye girişine yasak getirmişti.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.