Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve Mısır Zirvesi Ortak Deklarasyonu

Mısır Bülteni 730 Gösterim

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY), Yunanistan ve Mısır arasındaki üçlü zirvenin ortak deklarasyonu yayımlandı. Deklarasyon metninde “Kıbrıs meselesinde, adayı Birlemiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarını içeren uluslararası hukukla uyumlu bir şekilde birleştirecek adil, kapsamlı, sürekli bir uzlaşmaya çağırıyoruz. Böyle bir anlaşma yalnızca tüm Kıbrıs halkına değil, aynı zamanda bölgedeki barış ve istikrara da çok önemli bir katkıda bulunacaktır” denildi.

GKRY lideri Nikos Anastasiadis’in ev sahipliğindeki üçlü zirve, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi‘nin katılımıyla gerçekleştirildi. Görüşme sonrası yayımlanan ortak deklarasyonda şu ifadelere yer verildi:

“Doğu Akdeniz’de önemli hidrokarbon rezervlerinin keşfedilmesi bölgesel işbirliği için bir katalizör görevi yapabileceğini düşünüyoruz. Bu işbirliğinin bölgedeki ülkelerin köklü Uluslararası hukuk prensiplerine uyumuyla daha iyi hizmet edebileceğini vurguluyoruz. Bu bağlamda, Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi’nin evrensel karakterini vurguluyor ve henüz yapılmamış olan deniz sınırlarının belirlenmesi hakkındaki görüşmelerimizi devam ettirmeye karar veriyoruz. Aynı zamanda, Kıbrıs meselesinin adayı BMGK kararlarını da içeren uluslararası hukukla uyumlu bir şekilde birleştirecek adil, kapsamlı, sürekli bir uzlaşmaya çağırıyoruz. Böyle bir anlaşma yalnızca tüm Kıbrıs halkına değil, aynı zamanda bölgedeki barış ve istikrara da çok önemli bir katkıda bulunacaktır. Görüşmelerin yeniden başlamasının ve güven inşa eden çözümleri hayata geçirmenin imkanına sıcak bakıyoruz.”

Tarafların ekonomileri arasındaki sinerjinin gelişmesi, uluslararası ekonomik durumdaki ani değişikliklerinin zorluklarıyla mücadele etmesi ve bölgede yükselen önemli fırsatlardan beraber faydalanması için tüm imkanları araştırma konusunda uzlaşıldığı vurgulanan deklarasyonda şunlar kaydedildi:

“Terörizm karşıtı adımlar atma ve savunma/güvenlik konularında işbirliği yapma, terörizm ve şiddet karşıtı mücadele ile ilgili bilgileri karşılıklı görüşme ve bölgesel güvenliği, uzun süreli istikrarı ve refahı arttırma konusunda uzlaştık. BMGK Libya Özel Temsilcisi Bernardino Leon’un çalışmalarına desteğimizi açıklıyoruz. Aynı zamanda, biz, milli birlik hükumetinin oluşumuna kadar Temsilciler Meclisi tarafından El-Beida’da kurulan mevcut hükümeti de içeren yasal kurumlara desteğimizi yeniden teyit ediyoruz.”

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.