Yeni Süveyş Kanalı Akdeniz’de Deniz Trafiğini Artıracak

Mısır Bülteni 860 Gösterim
Mısır’da yapımı 11 ay süren Yeni Süveyş Kanalı’nın Akdeniz’deki deniz trafiğini artıracağı bildirildi.
Geçtiğmiz günlerde üç yük gemisinin savaş gemileri ve helikopterler eşliğinde deneme geçişi gerçekleştirmesinin ardından açılışa hazır hale getirilen kanalın 8 milyar dolara mal olduğu açıklanmıştı.
Yeni kanalın finansmanın tamamı Mısır halkından tahvil satışı ile temin edilmişti.
145 yaşındaki eski kanala paralel biçimde inşa edilen 72 kilometrelik geçiş yolu olan Yeni Süveyş Kanalı’yla birlikte Mısır’ın Süveyş Kanalı gelirlerini önemli ölçüde artırması hedefleniyor.

1869 yılında faaliyete geçen ilk kanaldaki trafiği artıracak olan bu projeyle birlikte daha önce bazı noktalarda geçiş için bekleyen gemilerin, çift yönlü gidiş-geliş imkânına sahip olacağı belirtiliyor.

Hali hazırda günde 49 gemi geçiş yapabilirken ikinci kanalın da devreye girmesi ile 99 gemi geçiş yapabilecek ve bekleme süresi 11 saatten 3 saate düşecek. Yeni kanalın açılmasının ardından Süveyş Kanalı’ndan geçecek gemi sayısı ile Mısır’ın kanaldan elde ettiği gelirin yüzde 200′den fazla artacağı ifade ediliyor.

Kaynak: Deniz Haber Ajansı

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.