Türkiye’den Arabi’nin Açıklamalarına Tepki

Mısır Bülteni 826 Gösterim

Arap Ligi Genel Sekreteri Nebil Arabi’nin İsrail, İran ve Türkiye’yi Arap ülkelerinin içişlerine karışmakla suçladığı ifadelerinin ardından, Türk Dışişleri Bakanlığı Pazartesi günü Ankara Temsilcisi Muhammed Naciri’yi bakanlığa çağırdı.

Bakanlık Sözcüsü Tanju Bilgiç, Arabi’nin Mısır’ın etkisi altında kaldığını ve ifadelerin profesyonel olmadığını düşündüklerini söyledi:

“Hem Arap Ligi zirvesi sonrası basın toplantısında hem daha sonra iki TV kanalına benzer açıklamalarda bulunmuş. Bunun üzerine biz Arap Ligi Ankara Temsilcisi Büyükelçi Naciri’yi bakanlığımıza çağırdık. Kendisine Arabi’nin bu ifadelerinin hiçbir şekilde kabul edemeyeceğimizi sert bir biçimde dile getirdik.

Arabi’nin bu sözleri ne Arap dünyasıyla ortak geçmişimizle ne de mevcut güçlü dostluk ve kardeşlik bağlarımızla bağdaşmıyor. Bu açıklamaların ayrıca Arap halkının görüşlerini yansıtmadığını düşünüyoruz. Bu açıklamaların Arabi’nin temsil ettiği bölgesel örgüt adına yapılmadığını, Arabi’nin vatandaşı olduğu ülkenin etkisiyle bu ifadeleri sarf ettiğini düşünüyoruz.

Bu ifadelerin de hareket tarzının da profesyonel olmadığını düşünüyoruz. Bütün bu unsurları Büyükelçi Naciri’ye dün ifade ettik.”

2011’in Mart-Haziran ayları arasındaki dönemde Mısır’da Dışişleri Bakanlığı görevinde bulunan El-Arabi, Temmuz ayında Amr Musa’dan boşalan Arap Ligi Genel Sekreterliği’ne getirilmişti.

Kaynak: Al Jazeera

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.

Yorum Yap