Türk ‘Polaris Park’ Mısır’a 2 Milyar Dolar Yatırım Çekti

Mısır Bülteni 486 Gösterim

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu önderliğindeki heyetin Mısır Ticaret ve Sanayi Odaları Başkanı Ahmed Al Wakeel’in davetiyle Kahire’de gerçekleştirdiği “İş Forumu”nda Polaris Parks Yönetim Kurulu Başkanı Tunç Özkan’ı görünce 10 yıl önceyi anımsadım:

– 2007’de dönemin Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ve dönemin Mısır Sanayi Bakanı Muhammed Raşit Muhammed şahitliğinde 2 milyon metrekarelik alana “Endüstri bölgesi” kurmak için anlaşma imzalamıştınız. Geçen 10 yılda neler oldu?

– Ülkede yönetimler değişse de biz koşullar elverdiğince işimize devam ettik. “Polaris International Indusrial Parks” bünyesinde iki ayrı bölge oluşturduk. 2 milyon metrekarelik ilk bölgede Mısırlı, 1 milyon metrekarelik ikinci bölgede de Suudi Arabistanlı ortağımız var.

Kahire’deki 6 Ekim kentinde yer alan iki bölgede toplam 60 tesisin faaliyette olduğunu belirtti:

– Polaris Park’taki yatırımların toplamı 2 milyar doları buldu.

Bölgede 14 tesisin yatırımının da sürdüğünü kaydetti:

– GM’den Coca-Cola’ya, Henkel’den P&G’ye kadar farklı uluslararası şirketlerin yatırımı bizim bölgede yer alıyor. Bu işe başladığımızdan beri Mısır’da 3 farklı yönetim gördük. Bizim bölge hep örnek gösterildi.

Polaris Park’taki Türk yatırımcı sayısını merak ettim, yanıtladı:

– Hayat Kimya, BİM ve Gülsan’ın yatırımları var.

Sohbette yanımızda bulunan Türkiye’nin Kahire Maslahatgüzarı Ali Rıza Güney araya girdi:

– Türk şirketlerinin Mısır’daki yatırımları 2 milyar dolar dolayında. Tesisler farklı bölgelerde bulunuyor.

Özkan’a iki bölgeye yapılan alt yapı yatırımını sordum, aktardı:

-150 milyon dolar.

Her hafta pazartesi-perşembe Kahire’de olduğunu vurguladı:

– Mısır’a bir model taşımış olduk. Şimdi, bizimkine benzer 10-11 bölge oluştu.

İlk günlerde dönemin Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı ile ortak olduklarını anımsattım, sürdürdü:

– Oğuz Bey’le ortaklığımız sürüyor. İlk bölgede Mısırlı ortağımızla paylarımız 50-50. İkinci bölde bizim payımız yüzde 70, Suudi ortağınki yüzde 30.

Yatırımın geri dönüş kabiliyetini merak ettim, anlattı:

– Yaptığımız işte kâr var mı, var. Ancak, kârı burada yatırıma yönlendiriyoruz. Yeni arsa alabilirsem 3’üncü bölgeyi de kurarım.

Polaris Park’ın ilk imzası atıldığında, “Bölgede sadece Türk şirketleri yer alacak” kanısı oluştu… Geçen 10 yılda durumun öyle olmadığı ortaya çıktı… Polaris, Mısır’a iyi bir model taşıdı, 2 milyar dolar yatırım çekti…

Örnek gösterilmesi doğal değil mi?

Mübarek’ten Aldı, Mursi’yle Çalıştı, Sisi Döneminde Bitti

TOBB Başkanı Rifat Hisarcık-lıoğlu, Başkan Yardımcısı Ali Kopuz, Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adil Konukoğlu, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şerafettin Aşut, Çelik İhracatçıları Birliği Başkanı Namık Ekinci, Bolvadin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Murat Tabak, Gümrük ve Turizm İşletmeleri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Arif Parmaksız, Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir ve Arkas CEO’su Can Atalay’la birlikte Kahire’ye indiğimizde, Limak’ın yaptığı Terminal 2’ye geçtik.

532 milyon dolara mal olan Terminal 2’de Limak Holding İcra Kurulu Üyesi Feyiz Genç ve inşaat sorumlusu Kemal Şahin’le buluştuk. Nihat Özdemir, terminali gezerken şu noktaya değindi:

– İhaleyi Hüsnü Mübarek döneminde aldık. Mursi döneminde de çalıştık. Sisi döneminde işi tamamlamış olduk. Terminali 2 yıl yönetip devredeceğiz.

Projenin maliyetinin yüzde 57’sini Dünya Bankası’nın fonladığını kaydetti:

– Dünya Bankası ile Mısır hükümetinin ödemeleri eş zamanlı yürüdü. Tahsilatta büyük sıkıntı yaşamadık.

Feyiz Genç, şu ayrıntı üzerinde durdu:

– Terminal 160 bin metrekare planlanmıştı. Yeniden tasarladık, 230 bin metrekareye çıkardık. Kapasite 25 milyon yolcuya çıktı. Şu anda 13-14 milyon yolcuya hizmet veriyor.

Yazar: Vahap Munyar
Kaynak: Bu yazı ilk olarak 3 Şubat 2017'de Hürriyet gazetesinde yayınlanmıştır.
Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.