Sudan Dışişleri Bakanından Mısır’a Tepki

Mısır Bülteni 191 Gösterim

Sudan Dışişleri Bakanı İbrahim Ghandour yaptığı açıklamada Mısır medyasında Sudan-Türkiye ilişkileriyle ilgili yer alan haberlere tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen hafta Sudan’a gerçekleştirdiği ziyaret sırasında el-Beşir yönetiminin Sevakin adasını Türkiye’ye tahsis etmesi Mısır medyasında geniş biçimde yer almış ve Kahire’deki kaynaklar Sudan hükümetini kendi topraklarını başka bir ülkeye vermekle suçlamıştı.

Sudan Dışişleri Bakanı Ghandour yaptığı açıklamada Mısır’daki bazı çevrelerin ülkesinin güçlenmesini ve Türkiye ile işbirliği yapmasını istemediğini belirterek bunun kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Ghandour Mısır’ın Sudan’ın güçsüz kalmasını istemesinin komşuluk hukukuna sığmayacağını ifade etti.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.