S&P, Mısır Ekonomisinin Görünümünü Pozitife Yükseltti

Mısır Bülteni 198 Gösterim

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Standard and Poor’s Mısır’ın ekonomik görünümünün durağandan pozitife yükseltildiğini açıkladı.

S & P’s tarafından yapılan açıklamada Mısır’ın uzun ve kısa vadeli yabancı ve yerel para cinsinden notlarının “B-/B” olarak onaylandığı ifade edildi.görünümünün durağan’dan pozitife yükseltildiği belirtildi.

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor’s yaptığı açıklamada Mısır’da ekonomik büyümenin güçlenerek devam ettiğine dikkat çekerken, ülkedeki döviz rezervlerinin de artışını sürdürdüğünü vurguladı.

Mısır’ın ekonomik reformları devam ettirmesi durumunda daha sağlam bir ekonomik duruma kavuşacağını belirten kuruluş, Mısır’ın not artışının da bu çerçevede devam edebileceğini açıkladı.

Mısır’da alım gücündeki gerileme ve yüksek enflasyon nedeniyle özellikle büyük şehirlerde yaşam koşulları giderek zorlaşıyor. Her ne kadar makro veriler olumlu görülüyor olsa da ülkedeki adaletsiz gelir dağılımı ve artan gıda fiyatları nedeniyle hükümete yönelik tepkiler artıyor.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.