SON DAKİKA: Obama, ABD’nin Mısır’a Yardımını Onayladı

Mısır Bülteni 1018 Gösterim

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada ABD’nin Mısır’a askeri yardımları devam ettirme kararı aldığı bildirildi.

3 Temmuz 2013’te Muhammed Mursi’nin askeri darbeyle görevden uzaklaştırılmasından bu yana ABD yönetimi Mısır’a askeri yardımlarını dondurmuştu.

Başkan Barack Obama’nın aldığı yeni kararla askeri yardımların devam etmesine onay verdiği duyuruldu.

Obama’nın onay verdiği yardım paketinde 12 F-16, 20 Harpoon füzesi, 125 M1A1 Abrams tankı techizatı ve diğer askeri mühimmatlar bulunuyor. Yardım paketinin onaylanmasında ABD’deki savunma sanayi üreticilerinin ve bu sektörle ilgili lobilerin etkisinin olduğu tahmin ediliyor.

Yapılan açıklamada Mısır’da demokrasinin ilerletilmesi konusunda herhangi bir gelişme sergilenemediği, ancak Kahire’nin başta Sina olmak üzere bulunduğu coğrafyada terörle mücadelesinin ABD’nin ulusal çıkarlarını etkileyebilecek olduğundan askeri yardımın devam ettirilmesi kararı alındığı ifade edildi.

ABD’nin Mısır’a askeri yardımı 21 ay önce Abdülfettah El-Sisi tarafından gerçekleştirilen askeri darbeyle birlikte dondurulmuştu. Bununla birlikte Washington, Kahire’ye askeri olmayan yardımlarını sürdürmüştü.

Kaynak: Ahram Online

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.

Yorum Yap