Sisi’ye Hakaret Ettiği İçin Yargılanan Kuveytli Eski Vekil Beraat Etti

Mısır Bülteni 545 Gösterim

Kuveyt’te “Emirlik makamına hakaret ettiği” gerekçesiyle yargılanan eski milletvekili Salih el-Mela’nın beraatına karar verildi.

Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Kuveyt mahkemesi, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından “Emirlik makamına hakaret ettiği” gerekçesiyle yargılanan eski milletvekili Mela’nın beraatına karar verdi. Başsavcılığın karara itiraz edebileceği kaydedildi.

Başsavcılık, 7 Ocak 2015’te sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından Kuveyt Emiri Sabah ile ülkeyi ziyaret eden Sisi‘ye hakaret içeren ifadeler kullandığı gerekçesiyle Mela hakkında soruşturma kapsamında 10 gün tutuklanması yönünde karar vermişti.

Mela’nın avukatı Hüseyin el-Abdullah daha önce basına yaptığı açıklamada, ihtiyati tutukluluk kararının, sanığın yurt dışına kaçması ihtimali gerekçe gösterilerek, Ceza hukukunun 69. maddesi gereğince verildiğini belirterek, kararı eleştirmişti. Başsavcılığın müvekkilini, “Emir Sabah’a hakaret ve ülkenin Mısır ile ilişkilerinin bozulması için saldırganca bir eylem gerçekleştirmekle” itham ettiğini belirten Abdullah, “Müvekkilinin verdiği ifadesinde Twitter hesabındaki yazıları kendisinin yazdığını itiraf etti ancak yöneltilen suçlamaları kabul etmedi” demişti.

Twitter hesabından “Sisi‘ye hoş geldin yok. O milyarları hak eden, Kuveyt halkıdır” ifadelerini kullanan Mela, 11 Ocak’ta 2 bin dinar kefaletle serbest bırakılmış ve tutuksuz yargılanmaya devam etmişti.

Kaynak: AA

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.