Sisi’den Suriye Açıklaması

Mısır Bülteni 351 Gösterim

Mısır Cumhurbaşkanı, Suriye ve geleceği hakkında tek kararı Suriye halkının verebileceğini bildirdi.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi France 24 haber kanalına yaptığı açıklamada; Suriyeli grupların ve yönetim temsilcilerinin Kazakistan’ın Astana kentinde bir araya gelerek savışın sonlandırılması için görüşmeleri ve alınan sonuçlardan memnun kaldığını belirten Mısır Cumhurbaşkanı Abdul Fettah Sisi, Suriye’nin geleceğini bizzat bu ülke halkının belirleyeceğini bildirdi.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi, Suriye ve Irak’taki örgütlerin uğradıkları yenilgiler sonrasında DAEŞ unsurlarının Mısır’a, Libya’ya ve Batı Afrika’ya taşınması konusunda endişelerini dile getirdi

Sisi ayrıca Mısır’ın İran ile gerilimi azaltmaya çalıştığını bildirdi. İran ile ilişkilerinin yaklaşık 40 yıldır kesik olduğuna dikkat çeken Sisi; mevcut gerilimi azaltmaya ve Fars Körfezi’ndeki kardeşlerinin güvenliğini temin etmeye çalıştıklarını vurguladı.

Kaynak: Pars Today

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.