Sisi’den Sudan ve Etiyopya Konusunda Geri Adım

Mısır Bülteni 236 Gösterim

Mısır’ın son dönemde Sudan ve Etiyopya ile yaşadığı gerginlikle ilgili Abdülfettah El-Sisi’den yeni bir açıklama geldi.

Yaptığı konuşmada Sudan ve Etiyopya’yı işaret eden Sisi, Mısır olarak komşu ülkelerin iş işlerine karışma gibi bir niyetlerinin olmadığını ifade etti.

Mısır’ın kardeşleriyle çatışmayacağını vurgulayan Sisi, ülke bütçesini de savaşa harcamayacaklarını belirtti.

Mısır’ın uluslararası anlaşmalara göre Sudan’a ait olan Halayib üçgeni üzerine hak iddia etmesi iki ülke arasındaki gerginliğin başlıca sebepleri arasında gösteriliyor. Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Sudan’a düzenlediği gezi sırasında Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir’in Sevakin adasını 99 yıllığına Türkiye’ye tahsis etmesi Mısır’da tepkiyle karşılanmıştı.

Mısır ile Etiyopya arasında ise baraj gerginliği devam ediyor. Etiyopya tarafından inşa edilen Hedasi barajına tepki gösteren Kahire, Mısır’ın Nil nehrinden aldığı suyun oranının azalmasından endişe ediyor.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.