Sisi’den Din Adamlarına ‘Ilımlı İslam’ Çağrısı

Mısır Bülteni 846 Gösterim

El-Ezher Üniversitesi’nden din adamlarına hitap eden Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi, din adamlarının “radikal İslam” ile mücadele etmek için “ılımlı İslam” eğitimi vermelerini istedi ve İslam’ın bir “dini devrime” ihtiyacı olduğunu iddia etti.

“Radikal İslam”ın “dünyanın geri kalanı için endişe, tehlike, ölüm ve yıkım kaynağı” haline geldiğini söyleyen Sisi, bunun değişmesinde din adamlarına önemli rol düştüğünü savundu. Tüm dünyanın bunu beklediğini iddia eden Sisi, “tüm dünya sizin sonraki söyleyeceklerinizi bekliyor çünkü bu ulus parçalanıyor” dedi.

Sisi’nin bu kadar açık konuşmasının herkesi şaşırttığı belirtilirken, şimdiye kadar cihatçılarla mücadele için kaba kuvveti seçen Sisi’nin, bu yöntemlerin yetersiz kalması sonucu din adamlarına çağrı yaptığı düşünülüyor.

Kaynak: Solhaber

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.