Sisi Yeniden Başkan Seçilebilmek İçin Dönem Şartını Kaldırıyor

Mısır Bülteni 377 Gösterim

Mısır’da 3 Temmuz 2013’teki askeri darbenin ardından yönetime gelen Abdülfettah El-Sisi’nin ikinci dönem başkan seçilebilmek için anayasada belirtilen dönem kısıtlamasını kaldırmak üzere harekete geçtiği belirtildi.

Mısır parlamentosunda bulunan Sisi yanlısı vekillerin 2018’deki seçimlerde Sisi’nin yeniden aday olabilmesi için gerekli anayasal değişiklik için imza toplamaya başladığı ifade edildi.

2014 yılında düzenlenen ve rejimin baskısı altında gerçekleşen seçimlerde başkan olarak seçilen Sisi, yeniden başkan olup olmayacağıyla ilgili yorum yapmamış, “halkın talebi doğrultusunda” hareket edeceğini belirtmişti.

Mısır parlamentosu milletvekili Ismail Nasreddin tarafından başlatılan inisiyatif sürecinde vekillerin %20’sinin imza vermesi gerekiyor. Yasanın değişebilmesi için de parlamentodaki milletvekillerinin üçte ikisinin evet oyu vermesi gerekiyor.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.