Sisi, Tiran ve Sanafir Adalarının Suudi Arabistan’a Geçiş Sürecini Hızlandırdı

Mısır Bülteni 336 Gösterim

Körfez bölgesinde Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin başını çektiği ülkelerin Katar’a yönelik politikaları nedeniyle başlayan kriz devam ederken Mısır’ın Tiran ve Sanafir adalarının Suudi Arabistan’a geçişi prosedürlerini hızlandırmaya başladığı bildirildi.

Yeni kararla Mısır parlamentosunun Tiran ve Sanafir adalarının Suudi Arabistan’a devrilmesini öngören yasayı iki ay içinde kabul edeceği bildirildi.

Adalar konusu son dönemde Mısır’da yönetime olan tepkinin artmasına neden oluyor. Sisi yönetiminin daha önce adaları Suudi Arabistan’a verme girişimi halkın büyük tepkisiyle karşılaşmış, mahkeme adalarla ilgili alınan kararın iptali yönünde karar almıştı.

Son düzenlemenin ardından Mısır’da sosyal medyada Sisi yönetimine yönelik eleştiriler arttı. Birçok kullanıcı adaların Mısır’a ait olduğunu ve Suudi Arabistan’a verilemeyeceğini belirtti.

Ayrıca birçok muhalif grup da bu yönde bir kararın engellenmesi için halkı protestolara davet etti.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.