Sisi: “Tiran ve Sanafir Adaları Zaten Suudi Arabistan’a Aitti”

Mısır Bülteni 541 Gösterim

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, hükümetin Tiran ve Sanafir adalarının Suudi Arabistan’a ait olduğuna ilişkin bazı belgelere sahip olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Sisi, başkent Kahire’de üst düzey devlet yetkililerinin yer aldığı davetteki konuşmasında, hükümete Tiran ve Sanafir adaları hakkında kamuoyuna daha fazla açıklama yapması, konuya ilişkin tüm belge ve kaynakları ortaya çıkarması çağrısında bulunarak, “Hükümette, Tiran ve Sanafir adalarının Suudi Arabistan’a ait olduğunu onaylayan bazı belgeler bulunuyor.” dedi.

Medyaya da adalara ilişkin tüm bilgi ve belgeleri ortaya çıkarması yönünde çağrıda bulunan Sisi, önümüzdeki günler ve yasal uygulamaların, konu hakkında daha fazla açıklama getirmesini temenni ettiğini kaydetti.

Sisi, “Taviz verdiğimizin düşünülmesi hoş değil. Sadece bilinmesi için adaların Suudi Arabistan’a ait olduğunu onaylayan belgeleri ortaya çıkarıyoruz.” diye konuştu.

Devlet kurumlarına bağlı olduğunu ve yargı kararları hakkında yorum yapmayacağını ifade eden Sisi, yargı hükümlerinin herkesi bağladığı ve saygı duyulması gerektiğinin altını çizdi.

Mısır, geçen nisan ayında Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’in ülkeyi ziyareti sırasında imzalanan Kızıldeniz Sınır Anlaşması’yla Tiran ve Sanafir adalarını Suudi Arabistan’a bırakmıştı. İki adanın Suudi Arabistan’a bırakılması muhaliflerin yanı sıra yönetim yanlısı grupların da tepkisini çekmiş, ülkenin farklı bölgelerinde protesto gösterileri düzenlenmişti.

Kahire İdare Mahkemesi ise 21 Haziran’da Tiran ve Sanafir adalarının Suudi Arabistan’a geçmesini öngören Kızıldeniz Sınır Anlaşması’nın iptaline hükmetmişti.

Kaynak: AA

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.