Sisi, İspanya’da Resmi Temaslarda Bulundu

Mısır Bülteni 812 Gösterim

Resmi ziyaret için beraberindeki 5 bakanla Madrid’de bulunan Sisi, İspanya Başbakanı Rajoy ile görüştü.

Ülkeler arasında terörle mücadele, turizm, altyapı ve diplomatik ilişkilerde işbirliğini içeren anlaşmalar imzalandı.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi resmi ziyaret için bulunduğu İspanya’da Başbakan Mariano Rajoy ile bir araya geldi.

Dışişleri, Petrol, Yatırımlar, Ulaştırma, Elektrik ve Yenilenebilir Enerji Bakanları ile başbakanlık konutu Moncloa Sarayı’na gelen Sisi, Başbakan Rajoy ile görüştü.

Yarım saatlik görüşmenin ardından ülkeler arasında terörle mücadele, turizm, altyapı ve diplomatik ilişkilerde işbirliğini içeren anlaşmalar törenle imzalandı.

Sisi, imza töreninden sonra beraberindeki heyet ile Kral 6. Felipe’nin onuruna verdiği öğle yemeğine katılmak üzere Kraliyet Sarayı’na geçti.

11 yıl sonra cumhurbaşkanı düzeyinde ilk ziyaret

Bu arada 11 yıl sonra ilk kez Mısır‘dan İspanya’ya cumhurbaşkanı düzeyinde bir ziyaret gerçekleştirilirken, İspanyol hükümetinin ziyaretle ilgili yaptığı yazılı açıklamada, “Bu ziyaret ikili ekonomik ve siyasi ilişkileri derinleştirmeye ve güçlendirmeye olanak sağlayacak” denildi.

Öte yandan Sisi ve beraberindeki heyet, İspanya Ekonomi Bakanı Luis de Guindos ve 15 İspanyol firmasının üst düzey yöneticileriyle bu sabah çalışma kahvaltısında bir araya geldi. Basına sızan bilgilerde, İspanya ve Mısır‘ın Kahire-Luksor arasında hızlı tren hattı inşa etmek için ön çalışma başlatılmasının kararlaştırdığı belirtildi.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.