Sisi, Etiyopya Başbakanı Desalegn İle Görüştü

Mısır Bülteni 666 Gösterim

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’nin Etiyopya Başbakanı Hailemariam Desalegn ile görüştü.

Mısır resmi haber ajansı MENA’nın haberine göre, Dışişleri Bakanı Samih Şükri yaptığı yazılı açıklamada, Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da düzenlenen Afrika Birliği 26. Dönem Liderler Zirvesi’ne katılan Cumhurbaşkanı Sisi ile Etiyopya Başbakanı Desalegn biraraya geldi.

Görüşmede, “Nil Nehri meselesi ve buna ilişkin mart ayında imzalanan Nil Çerçeve Anlaşması’na bağlı kalınarak iyi niyetle tüm maddelerinin uygulanması ve Hedasi Barajı’na ilişkin yürütülen müzakerelerde çıkacak engellerin aşılması için çalışılması” gibi konuların ele alındığı kaydedildi.

Desalegn, Nil Nehri’nin Mısır için “can damarı” anlamına geldiğini, Kahire’nin de aynı şekilde Etiyopya’nın kalkınma hakkını anladığını vurguladı.

Mısır, son olarak ocak ayı başında Addis Ababa’da uzmanların katılımıyla düzenlenen bir toplantıda, barajın alt kısmında yapımı tasarlanan kapakların sayısının artırılması yönündeki önerisinin görüşülmesini talep etmişti.

Etiyopya Sulama ve Elektrik Bakanı Mutuma Mikasa da Mısır’ın, Nil nehrinde su seviyesinin düşük olduğu zamanlarda Kahire ve Hartum’a yeterli miktarda su akışını sağlamak için inşa edilen kapak sayısının 2’den 4’e çıkarılması yönündeki önerisiyle ilgili açıklamada bulunarak, “Baraja inşa edilecek 2 kapak, Sudan ve Mısır’a su akışının devamı için yeterlidir” demişti.

Etiyopya’nın, Nil Nehri üzerine inşa etmeyi planladığı Hedasi Barajı projesi sebebiyle nehrin kollarından biri olan Mavi Nil’in yatağını değiştirmeye başlaması, Mısır ile Etiyopya arasında gerginliğe neden olmuş, proje hakkında karşılıklı yapılan açıklamalar iki ülke arasındaki ilişkileri olumsuz etkilemişti. Söz konusu ülkeler, Sudan’ın da katılımıyla mart ayında anlaşmazlıkların giderilmesi için iyi niyet gösterisi niteliğinde bir ön anlaşma imzalamıştı.

Kaynak: AA

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.