Sisi, Birleşik Arap Emirlikleri Veliaht Prensi El-Nahyan’ı Ziyaret Etti

Mısır Bülteni 663 Gösterim

Abu Dabi Emirliği Veliaht Prensi Muhammed Bin Zayid el-Nahyan ile Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’nin, Suriye krizine siyasi bir çözüm bulunmasının gerekliliği konusunda mutabık olduğu bildirildi.

Mısır Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Ala Yusuf, yaptığı yazılı açıklamada, Sisi’nin, Abu Dabi’de Veliaht Prens Nahyan ile bir araya geldiğini belirterek, görüşmede, terörle mücadelede ortak çalışmanın önemi ile Arap ülkelerindeki güvenlik konularının ele alındığını ifade etti.

Görüşmede, Suriye, Libya ve Yemen’de yaşanan kriz ile Arap ülkeleri üzerindeki yansımaları başta olmak üzere ortak bölgesel meselelerin masaya yatırıldığını kaydeden Yusuf, şunları belirtti:

“İki ülke, Yemen’de koalisyon birliklerinin rolü, meşru hükümetin desteklenmesi ve bölgeyi tehdit eden güvenlik sorunlarıyla mücadelenin yanı sıra Babu’l Mendep boğazındaki trafik akışının yeniden sağlanmasının da aralarında yer aldığı hayata geçirilmiş projeler gibi bölgesel meselelerde görüş birliğine vardı.”

Yusuf, Cumhurbaşkanı Sisi ve Veliaht Prens Nahyan’ın, Filistin meselesi ve işgal altındaki Arap topraklarında yaşanan olaylar, İsrail’in sürekli tekrarladığı saldırıları karşısında Filistin halkının güvenliğinin sağlanmasının gerekliliği ile Libya’daki krizin barışçıl yollarla çözüme ulaşması için BM’nin sarf ettiği çaba gibi bölgedeki son gelişmeleri de değerlendirdiğini aktardı.

Görüşmede ayrıca, Suriye krizinin de ele alındığını bildiren Yusuf, iki liderin, ülkede güvenlik ve ulusal kurumların korunmasını güvence altına alacak siyasi bir çözüm ile uluslararası ve bölgesel koordinasyonun sağlanması durumunda bu krizden çıkılabileceğinin önemini değerlendirdiğini kaydetti. Yusuf, iki liderin, söz konusu siyasi çözümün, Suriye halkının istekleri, iradesi ve ulusal tercihlerini karşılaması, bölgesel ve uluslararası sorunlara ortak çözüm bulmak için uluslararası toplumla işbirliği ve iletişim köprüsünün güçlendirilmesi gerektiğini teyit ettiğini bildirdi.

Sisi’nin “Ülkesinin, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Körfez ülkelerinin güvenlik ve istikrarı için sorunlarla mücadelede onların yanında yer alacağını” ifade ettiği de kaydedildi.

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’nin Bahreyn ve Hindistan’ı da ziyaret etmesi bekleniyor.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.