Sina’da Güvenlik Güçlerine Bombalı Saldırı

Mısır Bülteni 558 Gösterim

Mısır’ın Kuzey Sina vilayetine bağlı El-Ariş kentinde düzenlenen bombalı saldırıda 6 askerin yaralandığı bildirildi.

Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, Ariş kentinin girişindeki uluslararası karayolunda emniyet güçlerine ait zırhlı bir araç hedef alındı.

Askeri aracın geçişi sırasında bombanın infilak ettirilmesi sonucu yaralanan 6 askerin Ariş Askeri Hastanesine kaldırıldığı belirtildi.

Olayın ardından bölgeye takviye güç gönderildiği, olası yeni bir patlamanın önüne geçmek için bölgede tarama yapıldığı ve karayolunun bir süre trafiğe kapatıldığı kaydedildi.

Saldırının sorumluluğunu henüz üstlenen olmazken, Mısır makamlarından da konuya ilişkin bir açıklama yapılmadı.

Kuzey Sina’da, Kasım 2014’te terör örgütü DAEŞ’e biat ettiğini duyuran ve daha sonra adını Sina Vilayeti olarak değiştiren “Ensar Beyt el-Makdis” adlı örgüt gibi bazı silahlı grupların bölgede etkin olduğu belirtiliyor.

Mısır ordusu ve emniyet teşkilatı, Eylül 2013’ten bu yana başta Kuzey Sina olmak üzere birçok ilde “terörist” olarak adlandırdığı unsurlara yönelik, “güvenlik güçlerini hedef alan saldırılar düzenledikleri” gerekçesiyle operasyonlar gerçekleştiriyor.

Kaynak: AA

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.