Sina’da Camiye Bombalı Saldırı: 54 Ölü, 75 Yaralı

Mısır Bülteni 187 Gösterim

Mısır’ın Sina Yarımadası’nda bir camiye bombalı saldırı yapıldığı açıklandı. İlk bilgilere göre saldırıda en az 54 kişi öldü, 75 kişi de yaralandı.

Reuters’e konuşan görgü tanıklarının açıklamasında göre saldırganlar Ariş kentinin batısındaki Bir el Abed’de bulunan El Ravdah camisine cuma namazı sırasında saldırdı.

Güvenlik güçlerini destekleyen cemaatin hedef alındığını söyleyen görgü tanıkları saldırganların bir bombayı infilak ettirdiğini ayrıca camidekilere 4 adet arazi aracından ateş açtıklarını aktardı.

Mısırlı güvenlik kaynakları saldırıda onlarca kişinin öldüğünü ve yaralandığını aktarırken, en az 54 kişinin hayatını kaybettiği aktarıldı.

AFP’ye konuşan Mısır Sağlık Bakanlığı sözcüsü ise saldırıda en az 75 kişinin yaralandığını söyledi.

​Saldırıyı henüz üstlenen bir örgüt olmadı ancak Mısır ordusu eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin 2013’te ordu darbesiyle devrilmesinin ardından bölgedeki cihatçılarla savaşıyor.

2014’te IŞİD’e biat eden Sina’daki cihatçılar bölgede yapılan bir dizi ölümcül saldırının sorumluluğunu üstlenmişti.

Kaynak: Sputnik

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.