Şeyma Sabbağ Davasının Tanıkları “İzinsiz Gösteriden” Yargılanacak

Mısır Bülteni 797 Gösterim

Mısır’da savcılar, 25 Ocak Devrimi’nin 4’üncü yılında düzenlenen gösteriler sırasında hayatını kaybeden Şeyma Sabbağ’ı polisin öldürdüğünü söyleyen tanıklara dava açıyor. Görgü şahitleri, 24 Ocak’ta Kahire’deki gösterilerde bir grup polisin barışçıl bir gösteriye doğru ateş açtığını gördüklerini söylemişti.

İnsan hakları aktvisitlerinden Azza Suleyman’ın avukatı Yaser Abdulcevad, Pazartesi günü yaptığı açıklamada savcının kendisine ilk kez 70 görgü şahidi ile ilgili suçlamaları görme izni verdiğini söyledi. 70 kişi Cumartesi günü izinsiz gösteri yapmaktan yargılanacak. Darbeden sonra çıkan yasaya göre sanıklara ağır cezalar verilebiliyor.

Mısır’da Başsavcılık ve İçişleri bakanlığı konuya ilişkin açıklama yapmayı reddetti.

Şeyma’nın da aralaında olduğu göstericiler Ocak devriminin yıldönümünde Tahrir Meydanı’na giderek çiçek bırakmak istemişti. Ancak polis bu girişimi şiddet kullanarak engellemişti.

Sosyalist Halk İttifakı Partisi’nden Şeyma Sabbağ, 30 yıllık Hüsnü Mübarek yönetimine son veren ayaklanmaların dördüncü yıldönümünü anmak için yapılan gösterilerde vurularak hayatını kaybetmişti.

Sosyalist grup Şeyma’yı öldüren saçmaların çok yakın mesafeden ateş açan polis silahından geldiğini söylemişti.

Savcı, 17 Mart’ta Şeyma Sabbah’ın ölümünden Mısır polisini sorumlu tutmuş ve söz konusu polisin dosyasını ceza mahkemesine sevk etmişti.

Mısır adli tıp kurumu sözcüsü gösteriler sırasında polis tarafından vurularak ölen Şeyma el Sabbağ’ın vurulduğu için değil zayıf olduğu için öldüğünü söylemişti.

Devrimin yıl dönümümde yaşanan olaylarda en az 20 kişi ölmüştü.

Binlerce kişi hapiste

3 Temmuz 2013’te Abdulfettah Sisi’nin liderliğinde yapılan darbeyle, ülkenin demokratik yollarla seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi tutuklandı ve hapse atıldı. Mursi hakkında açılan farklı davalarda yargılanıyor.

Darbe sonrasında sokağa dökülen göstericilere güvenlik güçlerinin çok sert müdahalesi sonucunda yüzlerce kişi hayatını kaybetti ve binlerce kişi gözaltına alındı.

Müslüman Kardeşler Teşkilatı’nın yöneticileri darbenin ardından idam cezasına ve ağır hapis cezalarına mahkûm edildi.

Kaynak: Al Jazeera

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.

Yorum Yap