Sedat Metro İstasyonu Yeniden Kapatıldı

Mısır Bülteni 840 Gösterim

Mısır’ın başkenti Kahire’deki Sedat Metro istasyonunun “bir daha açılmamak üzere” yeniden kapatıldığı bildirildi.

Mısır Metro Şirketi Direktörü Halid Sabra tarafından yapılan açıklamada Tahrir Meydanı’nın altında yer alana Sedat Metro istasyonunun güvenlik nedeniyle tamamen kapatılacağı belirtildi.

Kararın, Mısır Başsavcısı Hişam Berakat’a yönelik suikastin ardından gelmesi dikkat çekti.

Kahire’nin en işlek ve merkezi metro istasyonu olan Sedat, Muhammed Mursi’nin darbeyle görevinden uzaklaştırılmasının ardından Sisi rejiminin Rabia ve Nahda meydanlarında 3 binden fazla darbe karşıtını öldürdüğü baskınlar sonrasında kapatılmıştı.

2 yıl kapalı kaldıktan sonra 17 Haziran’da yeniden açılan Sedat Metro istasyonunun yeniden hizmet dışı kalması Kahire’de seyahat edenler için ciddi sıkıntılar doğuracak.

Mısır’ın 21 milyon nüfusa sahip başkenti Kahire’de günde en az 3.5 milyon kişinin ulaşım için metroyu kullandığı tahmin ediliyor.

Kaynak: Ahram Online

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.