Rusya’dan Mısır Uçuşlarıyla İlgili Açıklama

Mısır Bülteni 165 Gösterim

Rus Kommersant gazetesi, Rusya ile Mısır arasında uçuşların yeniden başlamasına ilişkin protokolün önümüzdeki günlerde şmzalanabileceğini yazdı. Gazetenin haberinde, ”Ancak turis,zm destinasyonları şimdilik kapsam dışı” denildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Mısır’a yaptığı ziyarette Ulaştırma Bakanı Maksim Sokolov’un da bulunması, iki ülke arasında uçuşların yeniden başlamasına ilişkin müzakerelerin de yapılacağı değerlendirmelerini beraberinde getirmişti.

TürkRus.com‘un Kommersant gazetesinden aktardığı habere göre, önümüzeki günlerde Rusya ile Mısır arasında bir protokl imzalanabilir. Haberde, şimdilik turizm destinasyonlarının kapsam dışı olduğu notu da düşüldü.

PUTİN ”FİKİR BİRLİĞİNE VARDIK” DEMİŞTİ

Vladimir Putin‘e Mısır ziyareti sırasında eşlik eden Ulaştırma Bakanı Maksim Sokolov protokolün imzalanması için gereken sürenin Mısır yönetiminin alacağı tedbirlere bağlı olduğunu söyledi.

Vladimir Putin ziyaret sırasında tarafların uçuşların yenilenmesi hususunda fikir birliğine vardığını söylemişti.

İLK ETAPTA YALNIZCA MOSKOVA-KAHİRE SEFERLERİ BAŞLAYACAK

İlk etapta yalnızca MoskovaKahire seferlerinin başlaması öngörülüyor. Ancak Kahire’nin sahil beldelerine uzak olması iki ülke arasındaki hava iletişiminin yeniden kurulmasını dört gözle bekleyen turizmcileri düşündürüyor.

Hatırlanacağı üzere, 2015 sonbaharında Şarm el Şeyh – St. Petersburg seferini yapan ve 224 yolcu taşıyan Kogalımavia uçağı bomba nedeniyle Sina yarımadası üzerinde infilak ederek düşmüştü.

Olaydan sonra Rusya Mısır’la her türlü hava trafiğini sonlandırmıştı.

Mısır Rusyalı turistlerin en sevdiği destinasyonlar arasında yer alıyor. Ülke 2014’te Rusya’dan 2,9 milyon, 2015’te ise 2,3 milyon ziyaretçi ağırladı.

Kaynak: TürkRus

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.