Rusya, Mistraller İçin 2017’de Mısır’a Helikopter Sevkiyatı Yapabilir

Mısır Bülteni 686 Gösterim

Rusya Federal Askeri Teknik İşbirliği Servisi’nden üst düzey bir yetkilinin açıklamasına göre, 2016 yılı başlarında anlaşma imzalanması halinde Moskova, 2017 yılında Kahire’ye Mistral gemileri için helikopter sevkiyatına başlayabilir.

RİA Novosti’nin aktardığına göre, Rusya Federal Askeri Teknik İşbirliği Servisi’nden üst düzey bir kaynak “Söz konusu anlaşma 2016 yılı başlarında imzalanırsa, 2017 yılı sonuna kadar helikopterlerin sevkiyatı yapılacak” dedi.

‘Rusya Mistral İçin Sevkiyata Hazır’

Fransa’da Rusya için inşa edilen Mistraller teslim edilmeyince, iki ülke arasındaki anlaşma feshedilmiş ve gemilerdeki Rus yapımı teçhizat sökülmüştü. Fransa da gemileri Mısır’a satma kararı almıştı.

Yetkili, Mısır’ın talep etmesi halinde Rusya’nın donanımları sevk etmeye hazır olduğunu şöyle ifade etti: “Görüşmeler sürüyor, ancak Mısır Savunma Bakanlığı henüz resmi bir talepte bulunmadı. Talep alırsak, altı ay kadar konuyu değerlendirdikten sonra gerekli bilimsel araştırma ve inşa çalışmalarını gerçekleştirebiliriz.”

Kaynak: Sputniknews

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.