Rusya İle Mısır Arasındaki Uçuşların Bu Yıl Başlaması Beklenmiyor

Mısır Bülteni 317 Gösterim

2015 yılının ekim ayında, Rus Metrojet Hava Yolları’na ait 224 yolculu uçağın Mısır’ın Sina Yarımadası’nda düşmesinin ardından durdurulan Rusya ile Mısır arasındaki hava yolu ulaşımının bu yıl da açılmasının beklenmediği belirtildi.

Mısır Rusya’nın Taleplerini Tam Olarak Karşılamadı

Rus Tur Operatörleri Birliği’nin resmi sitesinde yer alan haberde, Mısır’ın hava yolu güvenliği konusunda Rusya’nın taleplerini tam olarak yerine getirmediği, dahası bu konuda iş birliğine hazır olduğunu da göstermediği belirtildi.

Charter Desteklerinin İlk Kısmı Ödenecek

Rusya’dan uçuşlar başlamasa da Mısır boş durmuyor. Mısır Turizm Bakanlığı, ülkeye turist getiren charter uçaklarına verdiği desteğin ilk kısmını ödeyeceğini duyurdu. Bakanlık, ilk aşamada, Ukrayna ve Almanya’dan 3 hava yolu şirketine 330 bin dolar ödeneceğini açıkladı.

Uçak Başına 2-6 Bin Dolar Destek

Mısır’a turist götüren toplam 21 charter şirketinin destekten yararlanmak için başvurduğu belirtiliyor. Mısır’ın ise, sadece 2017-18 kış döneminde ülkeye uçacak şirketlere destek vereceği öğrenildi. Mısır Turizm Bakanlığı, 31 Ekim 2017 tarihinden itibaren Kahire, Luxor ve Aswan’a uçacak charter şirketlerine, doluluğuna bağlı olarak, 2 bin dolar ile 6 bin dolar arasında para ödeyecek.

Şarm El-Şeyh İçin Ayrı Uygulama

Mısır, Şarm El Şeyh bölgesine uçacak uçaklara ise 3 bin dolar destek ve uçuş maliyetlerinin yüze 60’ını karşılamayı vaat ederken, programın başarılı olması durumunda desteği genişletebileceğini de açıkladı.

Kaynak: Turizm Güncel

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.