Rusya Devlet Başkanı Putin’den Mısır’a Ziyaret

Mısır Bülteni 160 Gösterim

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 11 Aralık Pazartesi günü Mısır’a resmi ziyarette bulunacak.

Kremlin’den yapılan açıklamaya göre Kahire’de bir araya gelecek Putin ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah el Sisi, iki ülke arasındaki siyaset, enerji, ticaret ve ekonomi ilişkilerini masaya yatıracak.

Putin ve Sisi, başta Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da istikrar ve güvenliğin temini olmak üzere uluslararası gündemde öne çıkan konuları da istişare edecek.

Kasım ayı sonunda Mısır’ın IŞİD’in etkin olduğu Sina Yarımadası’ndaki bir camiye cuma namazı sırasında düzenlenen saldırıda 300’den fazla kişi hayatını kaybetmişti.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, saldırının ardından Kahire’de Sisi ile görüşmüş ve ”Mısır’a terörle mücadelede tam destek veriyoruz” demişti.

Kaynak: Sputnik

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.