Rus Buğdayına Mısır’dan Kötü Haber

Mısır Bülteni 484 Gösterim

Rusya’da tahıl ihracatçıları Türkiye’nin koyduğu fiili yüzde 130 vergi sorununa çözüm beklerken, Türkiye’nin önünde en büyük alıcı olan bir başka ülkeden “sıkıntılı haber” geldi. Şimdi de hem üründe “tarım zararlıları” bulduğunu söyleyen, hem de bunu “pazarlık kozu” olarak kullanmak isteyen Mısır, Rusya’nın başını ağrıtacağa benziyor.

Mısır gümrük yetkilileri Rusya’dan gelen buğdayda “türü tespit edilemeyen ölü böcekler” bulduklarını iddia ederek buğdayın ton fiyatının iki dolar indirilmesini talep etti. Uzmanlar, “Sorunun kısa sürede çözülmemesi durumunda Rusya için kayıplar büyüyebilir” değerlendirmesini yapıyor. Rusya Tarım İhracatçıları Birliği başkanı Sergey Balan, durumun sistematik hale gelmesinden endişeli. Balan’ın verdiği bilgiye göre, Mısır limanlarında bekleyen gemi sayısı on. Mısır’ın bu durumu fiyat pazarlığında koz olarak kullanmak istediği kaygısı hakim.Rusya için Mısır, Türkiye’nin de önünde en büyük buğday müşterisi konumunda. 2016’da gerçekleşen ihracat 6 milyon tonun üzerinde.

Öte yandan Sputnik’in haberine göre Rusya Tarım Bakanı Aleksandr Tkaçev, Rusya’dan aldığı buğday, ayçiçeği yağı ve bir dizi tarım ürününe yeni vergiler getiren Türkiye’nin yerini 5 ay içerisinde dolduracaklarını söyledi. Tkaçev, “2-3 ya da maksimum 5 ay içerisinde yeni pazarlara girip Türkiye’nin yerini kolayca dolduracağız” dedi.Türkiye’nin vergi kararının ‘beklenmedik’ olduğunu belirten Tkaçev, “Bu, güney bölgelerimiz için güçlü bir darbe oldu. Zira Türkiye neredeyse 3 milyon ton buğday alıyordu” ifadelerini kullandı.Türkiye, buğday ve bir dizi ürünün vergisiz ithal edildiği ülkelerin yer aldığı listeden Rusya’yı 15 Mart’ta çıkarmıştı.Türkiye’nin bu adımı, Rusya’nın Türkiye’den alınan domatese yönelik yasağı kaldırmamış olması yüzünden atmış olabileceğini yorumları yapılmıştı.

İzvestiya gazetesinin Rusya Tarım Bakanlığı yetkililerine dayandırdığı habere göre, Türkiye’nin Rusya’dan alacağı ürünler için belirlediği vergi oranı buğday ve mısır için yüzde 130, pirinç için yüzde 45, ayçiçeği yağı için yüzde 36, ay çekirdeği içinse yüzde 13.5.Bunun yanı sıra Türkiye, daha önce açıklanmamasına rağmen Rusya’dan aldığı baklagiller için de yüzde 9.7 oranında vergi getirdi.

Kaynak: Rus-Türk İşadamları Birliği

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.