Müslüman Kardeşlerden Mısır Ordusuna “Kışlana Geri Dön” Çağrısı

Mısır Bülteni 874 Gösterim

misir ordusu sina ev yikimi refah

Mısır ordusunun Kuzey Sina bölgesinde son aylarda artırdığı operasyonları ve hukuksuz uygulamaları Müslüman Kardeşler hareketi tarafından yayınlanan bir açıklamayla eleştirildi.

Müslüman Kardeşler’e ait internet sitesi Ikhwanweb’de yayınlanan açıklamada İhvan’ın Sina’da yaşanan olaylardan dolayı endişe içinde  olduğu belirtilirken, bölgede yaşanan şiddet olaylarının nedeninin ordunun uyguladığı baskı politikası olduğu ifade edildi.

Bölgede yaşayan halka yönelik insan hakları ihlalleri, zorla yerlerinden edilmeler ve bazı şehirlerin güvenlik gerekçesiyle tamamen yıkılması gibi uygulamalar nedeniyle bölgede orduya yönelik daha fazla tepkinin ortaya çıkabileceği uyarısı yapıldı.

Yayınlanan açıklamada Müslüman Kardeşler, Mısır ordusuna bölgede uyguladığı şiddeti sonlandırması ve “kışlasına geri dönmesi” çağrısı da yaptı.

Kaynak: Ikhwanweb – Foto: UPI

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.

Yorum Yap