Müslüman Kardeşler Liderlerinden Mehdi Akif Hayatını Kaybetti

Mısır Bülteni 177 Gösterim

Mısır’daki Müslüman Kardeşler hareketinin önceki Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Mehdi Akif’in vefat ettiği bildirildi.

Hakkında birçok yargı sürecinin devam ettiği Akif, sağlık durumunun kötüleşmesine ve ilerleyen yaşına rağmen hapishanede tutuluyordu.

Akif’in sağlık durumunun daha da kötüleşmesi üzerine hapishaneden alınarak hastaneye nakledildiği ancak burada yaşamını yitirdiği belirtildi.

1940’lı yıllarda Müslüman Kardeşler hareketine katılan Mehdi Akif, 1954 ile 1974 yılları arasında Mısır yönetimi tarafından hapiste tutulmuştu. İhvan’ın önde gelen isimlerinden Seyyid Kutub’la aynı dönemde hapis yatan Akif, Hüsnü Mübarek döneminde de 1996 ile 1999 yılları arasında hapiste tutulmuştu.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.