Mursi’nin Yargılanması

Mısır Bülteni 1120 Gösterim

“Hapishaneler baskını” davasında tutuklu yargılanan sanıklardan, Mursi dışındaki 24 kişiye, “mahkeme heyetine hakaretten” 3 yıl hapis cezası verildi

Mısır‘da, kamuoyunda “hapishaneler baskını” olarak bilinen ve darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin de yargılandığı davada, tutuklu sanıklardan 24 kişiye, “mahkeme heyetine hakaret” suçlamasıyla, 3 yıl hapis ve para cezası verildi.

Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Mursi ve 24 sanığın tutuklu yargılandığı davaya, Kahire Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Mahkeme Başkanı Hakim Şaban eş-Şami’nin sanıklardan Subhi Salih’in konuşmasına izin vermemesi üzerine diğer sanıklar, “batıl, batıl” şeklinde slogan attı.

Bunun üzerine mahkeme heyeti, Mursi haricindeki 24 sanığa, “mahkeme heyetine hakaret ettikleri” gerekçesiyle, 3 yıl hapis ve bin 428’er dolar para cezasına hükmetti.

Savunma heyeti üyesi Usame el-Hulv ise mahkemenin verdiği cezaya itiraz edeceklerini söyledi.

Mısır‘da “Vadi’n-Natrun Hapishanesi olayı” olarak da bilinen davada, 106’sı firari ve 25”i tutuklu 131 sanık, 25 Ocak 2011’de Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in devrilmesiyle sonuçlanan halk ayaklanmasında, “11 hapishane ve karakola saldırarak, 3 subayı kaçırmak” suçlamalarıyla yargılanıyor.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.