Muhammed Biltaci’ye Mahkemeye Hakaretten Hapis Cezası

Mısır Bülteni 185 Gösterim

Mısır’da Müslüman Kardeşler hareketinin önde gelen isimlerinden Muhammed Biltaci’nin mahkemeye hakaret ettiği gerekçesiyle 1 yıl hapis cezasına çarptırıldığı bildirildi.

Biltaci’nin duruşma sırasında mahkeme heyetine güldüğü ve bunun mahkemeye hakaret kabul edilmesinden dolayı cezaya çarptırıldığı belirtildi.

Biltaci, Müslüman Kardeşler tarafından 2011 devrimi sonrasında kurulan Hürriyet ve Adalet Partisi’nin Genel Sekreterliği görevinde bulunmuştu.

Biltaci’nin avukatının karara itiraz edeceği bildirildi. Mısır yasalarına göre mahkeme kararlarına 60 gün içerisinde itiraz edilebiliyor.

Muhammed el-Biltaci 2013’teki askeri darbe sonrasında gözaltına alınmıştı. Aradan geçen dört yıldan fazla süredir tutuklu bulunan Biltaci farklı suçlardan yargılanmaya devam ediyor.

İnsan hakları kuruluşları aralarında Biltaci’nin de bulunduğu Müslüman Kardeşler üyelerinin siyasi nedenlerle tutuklandığını belirtirken, bu kişilerin serbest bırakılmasını talep ediyor.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.