Mübarek’in Beraatına Halktan Tepki

Mısır Bülteni 739 Gösterim

Mısır’ın devrik Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in bugün yargılandığı davalarda, hakkında beraat kararı verilmesi ülkenin çeşitli kentlerinde protesto edildi.

Aralarında Dustur (Anayasa), Güçlü Mısır partileri ile Darbe Karşıtı Öğrenciler ve 6 Nisan hareketleri üyelerinin bulunduğu çok sayıda kişi, 25 Ocak devriminin sembolü Tahrir Meydanı’nın yaya ve araç trafiğine kapatılması nedeniyle Abdulmunim Riyad Meydanı’nda toplandı. Göstericiler Mübarek ve dönemin sembol isimleri aleyhinde slogan attı.

İskenderiye’nin Kleopatra bölgesinde de gençlik hareketlerinin yoğun katılımıyla gerçekleşen ve tanınmış aktivist Mahinur el-Mısri’nin de aralarında bulunduğu çok sayıda gösterici, Mübarek hakkında beraat kararı verilmesini protesto etti.

İsmailiyye ve Port Said’de düzenlenen gösterilerde ise “Mübarek’in devleti masum, ben suçluyum” yazılı pankartlar açıldı.

Mısır’ın devrik lideri Hüsnü Mübarek, dönemin İçişleri Bakanı Habib Adli ve 6 yardımcısı hakkındaki davaların bugün yapılan duruşmalarından üçünde beraat, birinde zaman aşımı ve birinde de “hakkında dava açılamaz” kararı alınmıştı.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.