Mısırlı Şarkıcıya 2 Yıl Hapis Cezası

Mısır Bülteni 199 Gösterim

Mısır’da bir mahkeme, müzik klibinde iç çamaşırı ile muz yiyen bir şarkıcıyı 2 yıl hapisle cezalandırdı.

25 yaşındaki Shaimaa Ahmed isimli şarkıcı, geçen ay videonun yayını sonrası yaşanan tartışmalar üzerine tutuklandı.

Ülke medyasında yer alan haberlere göre, Shyma sahne ismiyle bilinen kadın, Salı günü çıkarıldığı mahkeme tarafından “ahlaksızlık ve açık saçık bir film yayınlamak” suçundan mahkum edildi.

Videonun yönetmeni de gıyabında 2 yıl hapisle cezalandırıldı.

Shyma tutuklanması öncesi, “Benim sorunlarım var” isimli videoyu uygunsuz olarak gören insanlardan özür dilediğini açıklamıştı.

Sonradan kapattığı Facebook sayfasında da “Tüm bunların yaşanabileceğini, insanların böyle bana saldırabileceğini düşünmemiştim” mesajını paylaşmıştı.

Birçok performansçı benzer davalarla karşı karşıya

Mısır mahkemeleri geçen yıl 3 dansçıyı da müzik kliplerinde “ahlaksızlık yapmaktan” 6’şar ay hapis ile cezalandırmıştı.

Nil Nehri’nden su içmenin insanı hasta edebileceğini söyleyen Sherine Abdel Wahab isimli bir şarkıcı da “kışkırtıcı söylemde bulunmak” suçlamasıyla hakim karşısına çıkarılacak.

Mısır Müzisyenler Sendikası Pazartesi günü yaptığı açıklamayla Sherine Abdel Wahab’a ülke çapında iki ay konser yasağı getirildiğini duyurdu.

Kaynak: BBC Türkçe

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.