Mısırlı Muhalif Eymen Nur Devrimci Aktörlere Birleşme Çarısı Yaptı

Mısır Bülteni 710 Gösterim

Mısır’da Devrimin Yarını Partisi lideri ve eski Cumhurbaşkanı adayı Eymen Nur, Mısır devrimini karşı devrime karşı koruyamadıkları için özür dileyerek, Müslüman Kardeşler Teşkilatı’nın (İhvan) aralarında bulunduğu diğer hareketlere devrim etrafında birleşme çağrısı yaptı.

AA muhabirine konuşan Nur, “Şahsım adına, amacını aşmış bazı tutumlardan dolayı özür dilemem gerektiğini düşünüyorum. Liberalizmi benimseyen bir akımın parçası olmam hasebiyle inandığım değerlerle çelişen yaşanmışlıklar için özür diliyorum” dedi.

“Liberal bir akıma bağlı olarak, sivil olmayan, ‘ötekinin’ dışlandığı ve özgürlüklere getirilen sınırlamaların görmezden gelindiği bir devletten yana tavır sergilenen bir ortamda demokrasiye ve sivil devlet fikrine bağlı kalmadığım ve müsamahakar olmadığım için özür diliyorum” diyen Nur sözlerine şöyle devam etti:

“Çaba sarf ettik ancak devrimi, karşı devrime karşı koruma konusunda istediğimiz sonuçları elde edemedik. Anlaşılan o ki, bu çabamız devrimi korumaya kafi gelmedi. Bunun için özür diliyorum.”

Mısır’daki muhalif hareket ve partileri de özür dilemeye çağıran Nur şunları kaydetti:

“İçinde bulunduğum liberal akımdaki ortaklarımı ve aynı şekilde İhvan’ın başını çektiği diğer akımları da özür dileyip devrim etrafında birleşmeye çağırıyorum.”

– “Özür dilemek erdemdir”

Siyasi partilerin özür dilemesinin önemine işaret eden Nur, “25 Ocak devrimindeki bazı güçlerin özür dilemesinin bir seçenek değil zorunluluk olduğunu düşünüyorum. Tavır ve değerlendirmelerde hepimiz yanlış yapıyoruz. Ben geç olması ama güç olmamasından yanayım. Tüm taraflar, devrime sahip çıktıklarını göstermek adına aynı zamanda ya da peş peşe bu özrü dilemelidir” diye konuştu.

Mısır devriminde öncü rolüyle tanınan ve Facebook’ta kurulan “Hepimiz Halid Said’iz” grubunun yöneticisi Vail Ganim’in özür dilemesiyle ilgili olarak Nur, “Siyasi olsun ya da olmasın özür dilemek bir erdemdir ve parçalanmaların, kutuplaşmaların ve nefret duygularının yaşandığı bir ortamda fayda getirecek ahlaki bir davranıştır. Bu aynı zamanda muhalif grupların devrim etrafında buluşmalarını sağlayacak uzlaşının ilk adımıdır” ifadesini kullandı.

Nur, özür dilemenin tüm konularda anlaşma sağlanması değil, üzerinde ittifak edilecek çerçevenin genişletilmesi ve sergilenen bazı tavırların yeniden gözden geçirilmesi anlamına geldiğini ifade etti.

Nur, son dönemde ulusal birlik konusunda ciddi çabaların olduğuna ve hataların itiraf edildiği açıklamaların yapıldığına işaret ederek, “Hatayı kabul etmek özrün bir parçasıdır zira davranışların gözden geçirilmesi anlamına gelmektedir” dedi.

Vail Ganim, önceki gün Facebook’ta “Özür ve sessiz kalışımın sebebi hakkında” başlığıyla yaptığı açıklamada, “Şubat 2011’den 3 Temmuz 2013’e kadar yaşanan olayların çoğunu yanlış okudum. Susma kararı alışımın bir nedeni buydu. Diğer neden, dışarıdan demokrasi ve insan haklarını savunma mücadelesi içeriden ise demokrasi ile hak ve özgürlükleri tanımayan, sadece iktidarı ele geçirip muhalifleri bastırmak isteyen iki taraf arasında sürüp giden bir savaşın içinde olduğumuzu anlamış olmamdı” ifadelerini kullanmıştı.

Eymen Nur, Rabiatu’l Adeviyye ve Nahda meydanlarındaki gösterilerin kanlı bir şekilde bastırılmasının ardından Ağustos 2013’te Mısır’dan ayrılıp Lübnan’a yerleşmişti. Nur, geçen Temmuz ayında suikast endişesiyle Lübnan’dan Türkiye’ye gelmişti.

 Kaynak: AA

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.