Mısırlı Milletvekilinden Tepki Çeken Açıklama: “Sığınmacılar Ölmeyi Hak Etmişti”

Mısır Bülteni 483 Gösterim

Mısır’da daha önce Mısırlı erkeklerin cinsel olarak güçsüz olduğunu ve bu nedenle kadınların sünnet edilmesi gerektiğini savunarak tepki çeken milletvekili İlhami Ajina, bu sefer de Mısır açıklarında hayatını kaybeden sığınmacıların ölmeyi hak ettiğini söyledi.

Mısır açıklarında bir teknenin geçen hafta alabora olması sonucu en az 170 sığınmacı boğularak ölmüştü. 450’e yakın kişinin bulunduğu teknedeki birçok kişinin cansız bedenine henüz ulaşılamazken, ‘sıra dışı’ açıklamalarıyla tepki çeken Mısırlı milletvekili İlhami Ajina, sığınmacıların ölmeyi hak ettiğini söyleyerek yine tepkilerin hedefi oldu.

Yerel basına konuşan Ajina, “Genç insanlar arkalarında izin almadıkları ailelerini bırakıyorsa olanlar kendi hatalarıdır ve ölmeyi hak etmişlerdir” dedi. Ajina ayrıca çocuklarının kaçak yollarla göç etmesine izin veren ailelerin de cezalandırılması gerektiğini kaydetti. Mısır’dan İtalya’ya gitmeye çalışan gemidekilerin büyük bölümünün Mısırlı ve Afrikalı olduğu belirtilmişti.

Kaynak: Sputnik

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.