Mısırlı Gazeteci İslam’a Hakaret Ettiği İçin Mahkemeye Sevkedildi

Mısır Bülteni 841 Gösterim

fatima naoot 2

Mısırlı gazeteci Fatima Naoot’un İslam’ın kutsal saydığı değerlere hakaret ettiği gerekçesiyle mahkemede yargılanmasına karar verildiği bildirildi.

Naoot’un Ekim ayında Facebook’taki kişisel sayfasında yaptığı bir paylaşımda Kurban Bayramı’nda hayvanların kurban edilmesini “insanoğlunun en büyük katliamı” olarak nitelediği ve bu yüzden savcılar tarafından sorgulandığı açıklandı. Naoot’un daha sonra yargılanma talebiyle mahkemeye sevkedildiği ifade edildi.

Sorgulama sırasında Naoot, facebook sayfasındaki yorumu kendisinin yazdığını ancak İslam’ı aşağılamak gibi bir niyetinin olmadığını ifade etti.

Fatima Naoot’un mahkemesinin 28 Ocak 2015’te başlayacağı belirtildi.

Seküler kimliği ile bilinen Fatima Naoot’un ayrıca El-Masry El-Youm gazetesindeki köşesinde Kurban kesimi ritüeli için “iyi bir adamın oğluyla ilgili gördüğü bir kabusdan bu yana gerçekleştirilen yıllık katliam” olarak bahsetmesi tepki çekmişti.

Mısır anayasasına göre İslam’ın kutsal saydığı değerlere hakaret suç sayılıyor. Yasada İslam’a hakaret edenlerin 6 aydan 5 yıla kadar yargılanmaları öngörülüyor.

Kaynak: Daily News Egypt – Foto: TNN Egypt

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.