Mısırlı Balıkçılar Tunus’ta Gözaltına Alındı

Mısır Bülteni 774 Gösterim

Tunus sahil güvenlik güçlerinin, karasularını ihlal eden 11 Mısırlı balıkçıyı gözaltına aldığı bildirildi.

Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Ebu Zeyd, yaptığı yazılı açıklamada, Mısır’ın Cerba Konsolosluğu’ndaki görevlilerin, Dışişleri Bakanlığı’na, Tunus’un güneydoğusunda bulunan Cercis kenti yetkililerinin Mısırlı balıkçılara ait “Er-Razik Hayy” isimli tekneyi alıkoyduğunu ve 11 balıkçıyı gözaltına aldıklarını bildirdiğini kaydetti.

Mısır’ın Tunus Büyükelçiliği ile Cerba Konsolosluğu’nun olayı yakından takip ettiklerini ve balıkçılara gerekli yardımın yapılmasının kolaylaştırılması için çalıştıklarını ifade eden Zeyd, Tunuslu yetkililerin geçmişte defalarca Mısırlı balıkçıların karasularını ihlal ettikleri yönünde şikayetlerde bulundukları aktarıldı.

Tunus Gümrük Müdürlüğü’nden dün yapılan basın açıklamasında, sahil güvenlik güçlerinin Cercis sahilinde Mısırlı balıkçılara ait bir tekneyi alıkoydukları ve 11 balıkçıyı gözaltına aldıkları bildirilmişti.

Açıklamada, yasalara aykırı bir şekilde avlanan balıkçıların, sahil güvenlik güçlerinin dur ihtarına uymayarak kaçmaya çalıştığı sırada havaya ateş açılarak durdurulduğu ve alıkonulduğu belirtilmişti.

Kaynak: AA

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.