Mısır’ın Yeni Umudu Akdeniz’deki Doğalgaz

Mısır Bülteni 194 Gösterim

Mısır’ın Akdeniz açıklarında keşfedilen ve dünyanın en büyük rezervlerinden birisi olacağı belirtilen doğalgazı 2017 bitmeden çıkarmaya başlayacağı ifade edildi.

Açıklama Mısır Petrol Bakanı Tarık Molla tarafından yapıldı.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’de düzenlenen Adipec 2017 Petrol Fuarı’nda konuşan Mısırlı Bakan, Akdeniz’deki Zohr doğalgaz rezervinin bu yıl içerisinde işlevsel hale getirileceğini vurguladı.

Zohr doğalgaz yatağında 850 milyar metreküp gaz rezerv bulunduğuna dikkat çeken Molla, ilk etapta günde 28 milyon metreküp doğalgaz çıkarılacağını belirtti.

İtalyan ENI şirketi tarafından 2015 yılında keşfedilen Zohr sahasında Eni’nin yüzde 60, Rus Rosneft’in yüzde 30 ve İngiliz BP’nin yüzde 10 hissesi bulunuyor.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.