Mısır’ın Türkiye’deki Maslahatgüzarından Gaziantepli İşadamlarına Ziyaret

Mısır Bülteni 207 Gösterim

Mısır’ın Ankara Büyükelçiliği’nde görevli maslahatgüzarı Vael El-Neggar’ın Gaziantep’teki işadamlarıyla bir araya geldiği bildirildi.

Gaziantep Sanayi Odası tarafından düzenlenen etkinlikte Mısır’da yatırımları olan Türk işadamlarıyla buluşan Mısır’ın Türkiye maslahatgüzarı El-Neggar, “İki ülke arasında yeni ticaret kanalları açmalıyız. Bu anlamda Gaziantep’in ciddi bir potansiyeli olduğunun farkındayım” diyerek yaşanan siyasi krize rağmen ekonomik ilişkilerin gelişmesini arzu ettiğini belirtti.

Mısır’da çıkarılan yeni yatırım kanununun Türkiye’den ve dünyadan yatırımcılar için birçok fırsatlar barındırdığını ifade eden El-Neggar, Mısır’a yatırım yapmak isteyen Türk işadamlarına her türlü yardımı sağlamaya hazır olduklarını söyledi.

Mısır ile Türkiye arasında 2013’ün Temmuz ayından bu yana siyasi kriz yaşanıyor.

Öte yandan bu siyasi krize rağmen iki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler normal seyrinde devam ediyor. 2012 yılında 5 milyar dolaşa ulaşan karşılıklı ticaret geçtiğimiz yıl 4 milyar doların üstünde gerçekleşti.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.