Mısır’ın Refah Sınırını Açmaması Gazzelileri Zor Durumda Bırakıyor

Mısır Bülteni 702 Gösterim

refah sinir kapisi

Gazze Sınır Kapıları İdaresi Müdürü Mahir Ebu Subhe, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mısır sınırındaki Refah Sınır Kapısı’nın kapalı olması nedeniyle İsrail’in kontrolündeki Beyt Hanun Sınır Kapısı’ndan geçiş için başvuruda bulunan 45 öğrenciye izin verildiğini söyledi.

Öğrencilerin çıkışının, diğer öğrenci, hasta ve insani ihtiyaç sahiplerinin problemlerinin çözümü anlamına gelmediğini vurgulayan Ebu Subhe, bazı öğrencilerin Beyt Hanun’dan geçerken tutuklanma korkusu taşıdıklarını ifade etti.

Refah’ın açılmasını bekleyen 6 bin kişi olduğunu kaydeden Ebu Subhe, Mısır makamlarına, Gazze’de insanlık krizinin önüne geçilmesi için Refah Sınır Kapısı’nı sürekli açık tutma çağrısı yaptı.

İsrail ordusunun Filistin topraklarındaki faaliyetlerinin koordinatörü Yoav Mordechai de bugün, Ürdün’e geçmek için Gazzeli 38 üniversite öğrencisinin çıkışını onayladıklarını açıklamıştı.

İsrail ablukası nedeniyle Gazze’nin dünyaya açılan tek kapısı Refah, Mısır’da 3 Temmuz 2013’teki askeri darbenin ardından sık sık kapatılıyor.

Son olarak 24 Ekim’de Kuzey Sina vilayetinde iki güvenlik noktasına düzenlenen saldırının ardından Mısır yönetimi, “terör sorununu kökünden çözmek” iddiasıyla bölgede 3 aylık olağanüstü hal ilan etmiş, bu çerçevede Refah Sınır Kapısı’nı da kapatmıştı. 24 Ekim’den bu yana Refah, Mısır ve diğer ülkelerde beklemek zorunda kalan Gazzeliler için zaman zaman tek yönlü açılıyor.

Kaynak: AA

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.