Mısır’ın Refah Sınır Kapısını Açtığı İki Gün Boyunca Gazze’ye Çimento Geçişi Sağlandı

Mısır Bülteni 563 Gösterim

Mısır yönetiminin, iki günlük süreyle açtığı Refah Sınır Kapısı’ndan Gazze Şeridi’ne çimento girişine izin verdi. Çimento yüklü tırların sınırdan geçiş yapmasının ardından Filistinli işçiler, giriş yapan çimento torbalarını indirdi.

İki gün boyunca Refah’tan Gazze’ye en az 8 kamyon çimento ve kereste taşındığı açıklandı.

Mısır, 85 gündür kapalı tuttuğu Refah Sınır Kapısı’nı Çarşamba ve Perşembe günleri geçişler için iki günlüğüne açmıştı.

İsrail, geçen nisan ayı başında “askeri amaçlar için kullanıldığı” iddiasıyla özel sektör için Gazze’ye çimento girişini durdurmuştu.

İsrail’in 2006’dan bu yana abluka altında tuttuğu Gazze’nin dış dünyayla bağlantı kurabildiği 7 sınır kapısından 6’sı İsrail’in, Refah Sınır Kapısı ise Mısır’ın kontrolünde bulunuyor. Mısır yönetimi, güvenlik gerekçesiyle Temmuz 2013’ten bu yana kapattığı Refah Sınır Kapısı’nı zaman zaman insani durumlar için açıyor.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.