Mısır’ın Nüfusu Aralık Ayında 90 Milyona Ulaşacak

Mısır Bülteni 719 Gösterim

Mısır İstatistik ve Kamu Mobilizasyonu Merkez Ajansı (CAPMAS) tarafından yapılan son açıklamada ülke nüfusunun 6 Aralık tarihinde ilk kez 90 milyonu geçeceği bildirildi.

29 Kasım itibariyle ülke nüfusunun 89.9 milyon olduğu açıklanırken, halihazırdaki artış hızından hareketle 6 Aralık’ta 90 milyon sınırının aşılacağı belirtildi.

Yapılan açıklamada ülkede en büyük nüfuslu kentlerin 9.43 milyonla Kahire, 7 milyonla Giza ve 6 milyonla Şarkiye olduğu ifade edildi.

Geçtiğimiz yıl yapılan bir konferansta Mısır’daki Basira Araştırma Merkezinden yapılan açıklamaya göre ülke nüfusunun 2050 yılına gelindiğinde en az iki katı olacağı belirtilmişti.

Merkezin müdürü Macit Osman, 2011 devriminden bu yana nüfus planlama hizmetlerindeki gerilemeden dolayı kontrolsüz bir nüfus artışı yaşandığını ve sadece son üç yılda nüfusta 10 milyonluk artış yaşandığını ifade etmişti.

Kaynak: The Cairo Post

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.