Mısır’ın Normalleşme Açıklamasına AK Partili Vekilden Yanıt

Mısır Bülteni 205 Gösterim

Mısır Dışişleri Bakanı Sameh Şükri’nin “Türkiye ile normalleşmeye hazırız” yönündeki açıklamasına AK Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun’dan yanıt geldi.

Şükri’nin açıklamalarını olumlu bulduğunu ifade eden Ercoşkun, önümüzdeki dönemde konuyla ilgili bazı gelişmelerin yaşanabileceğini belirtti.

Son iki ay içerisinde iki kez Mısır’a gittiğini söyleyen Ercoşkun, Mısır’da hem siyasi hem de toplumsal düzeyde Türkiye’ye karşı olumlu bir hava olduğunu ifade etti. Türkiye ile Mısır’ın güçlü tarihsel bağlara sahip olduğunu belirten Ercoşkun, iki ülke arasındaki ilişkilerin iyiye gitmesini ümit ettiğini vurguladı.

Öte yandan CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz da ilişkilerin normalleşmesinden memnuniyet duyacaklarını ifade etti.

Mısır’da 2013’te gerçekleşen askeri darbenin ardından Kahire ile Ankara arasındaki ilişkiler gerilmişti. Mısır’ın Türkiye’nin büyükelçisini istenmeyen adam ilan etmesine karşı Ankara da aynı şekilde cevap vermiş ve siyasi kriz giderek derinleşmişti.

Ancak son dönemde iki ülke yetkilileri tarafından normalleşme yönünde açıklamalar yapılıyor.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.