Mısır’ın Nil Havzası Ülkelerine İhracatı %15 Arttı

Mısır Bülteni 1065 Gösterim

2011’de yaşanan devrim sonrasında kırılgan ekonomisi daha da zayıflayan Mısır’ın ihracat rakamları son aylarda olumlu bir ivmede gerçekleşiyor. Mısır Endüstri ve Dış Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre ülkenin ihracatı Ağustos ayı için 11.91 milyar Mısır Lirası (1.66 milyar dolar) olarak gerçekleşmiştir. Mısır’ın ihracatı 2013 yılının aynı ayında %24 daha az gerçekleşmişti.

Kamu Mobilizasyonu ve İstatistik Kurumu (CAMPAS)’ın açıkladığı son rakamlara göre Mısır’ın Nil Havzası ülkelerine (Sudan, Etiyopya, Uganda, Kongo, Kenya, Tanzanya, Ruanda, Burundi ve Eritre) yaptığı ihracat 2013 yılında %15 artarak 7.22 milyar Mısır Lirasına ulaşmıştır. Bu ülkelerden yapılan ithalat ise %0.4 gerileyerek 2.96 milyar Mısır Lirası olmuştur.

Nil Havzası ülkeleri arasında Mısır’dan en fazla ithalat yapan ülke 2.91 milyar Mısır Lirası ile güney komşusu Sudan’dır. Sudan’a gerçekleştirilen ihracatın en büyük kalemlerini ise çelik ve plastik ürünleri oluşturmuştur.

Kenya ise 1.7 milyar Mısır Lirası ile Mısır’ın en fazla ihracat yaptığı Nil Havzası ülkeleri arasında ikinci sırada gelmektedir. Kenya’ya en fazla ihracatı yapılan ürünler arasında şeker, kağıt ve kağıt ürünleri bulunmaktadır.

Öte yandan Mısır’ın Nil Havzası ülkelerinden yaptığı ithalatta ilk sırada Kenya gelmektedir. Mısır, Kenya’dan en fazla kahve, çay, baharat ve tütün ithalatı yapmaktadır.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.

Yorum Yap