Mısır’ın Mahalle Şehrindeki Grev Büyüyor

Mısır Bülteni 206 Gösterim

Mısır’ın en önemli sanayi şehirlerinden Mahalle El-Kübra’daki tekstil fabrikasında devam eden greve binlerce yeni işçinin katıldığı bildirildi.

Geçtiğimiz günlerde beş bin işçinin fabrika yönetimiyle görüşmelerinin ardından başlattığı greve dün gerçekleşen katılımlarla 16 bin kişinin katıldığı belirtiliyor. Mısır Tekstil Fabrikası’nda 25 bin kişi çalışıyor.

Grevin nedeni ise işçilerin kendilerine yapılacak %10 zama ilaveten %10 da sosyal yardım artışı talep etmeleri. Fabrika yönetiminin sadece %10’luk zam teklif etmesinin ardından çalışanların greve gittiği bildiriliyor.

Fabrikaları ile meşhur olan endüstri şehri Mahalle El-Kübra’daki Mısır Tekstil Fabrikası çalışanları taleplerinin yerine getirilmemesi durumunda greve devam edeceklerini açıkladı.

Mahalle El-Kübra şehrindeki birçok fabrikada çalışan işçiler 2006 yılında da büyük bir grev gerçekleştirmiş ve izleyen dönemde kurulan 6 Nisan Hareketi 2011’de yaşanan devrimde önemli rol oynamıştı.

2013’teki askeri darbeden sonra yasaklanan 6 Nisan Hareketi yöneticileri tutuklanmış, bu kişilerden bazıları daha sonraki süreçte serbest bırakılmıştı.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.