Mısır’ın Libya’daki Hava Saldırıları Sürüyor

Mısır Bülteni 357 Gösterim

Mısır’ın Libya’daki hava saldırıları ikinci günde de devam etti.

Minya’daki Kıptileri hedef alan eyleme karşılık olarak başlatılan saldırılarda terör örgütlerine ait kampların vurulduğu belirtildi.

Bu arada, 29 kişinin hayatını kaybettiği Minya kentindeki silahlı saldırıyı IŞİD örgütü üstlendi.

Birleşmiş Milletler’in desteklediği Libya’daki Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanlık konseyi Kahire’ye tepki gösterdi. Konseyden yapılan açıklamada “Mısır uçaklarının hükümet ile koordinasyon kurmadan Libya topraklarını bombalamasını kınıyoruz” dendi.

Mısır halkı ise Libya’daki operasyonları destekliyor.

Yahya Ez Eldien adlı Kahire sakini, teröristlerin amacının ülkeyi Müslümanlar ve Hristiyanlar diye ikiye bölmek olduğunu söylüyor ve “Bu teröristlerin Allah’ı yok, inançlı olanlar bizleriz” diye ekliyor. Bir başka Kahireli Azab Shehata ise “Ordunun, hava kuvvetlerinin yaptığı gayet yerinde bir hareket. Vakit kaybetmeden verilen bu cevap, en azından bazılarının içini rahatlatacaktır” diyor.

Minya’da ise yine cenaze törenleri vardı. Minyalılar, cuma günkü kanlı saldırıda ölen 29 kişi için dualar etti, gözyaşı döktü.

Kaynak: Euronews

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.