Mısır’ın Kudüs’ü İsrail’in Başkenti Kabul Ettiğine Dair Ses Kayıtları Yayınlandı

Mısır Bülteni 198 Gösterim

ABD’deki New York Times gazetesinde yer alan haberde Mısır’daki Sisi yönetiminin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak kabul ettiğine dair ses kayıtları yayınlandı.

Gazetede yer alan haberde Birleşmiş Milletler’de yapılan ve ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasının reddedildiği oylama sırasında Mısır yönetiminin istihbarat yetkililerinin ülkedeki televizyon sunucularını arayarak, “Kudüs meselesi bizce çok önemli değil. Yönetim olarak biz tepki göstereceğiz. İsrail’i kınayacağız. Ama sizler kamuoyunu Kudüs’ün İsrail’in başkenti olmasının çok da önemli olmadığı konusunda ikna edin. Buna yönelik algı oluşturun.” şeklinde telkinlerde bulunduğu iddia edildi.

Haberde ayrıca Mısır istihbaratının İsrail’le çatışmanın Mısır’ın çıkarlarına aykırı olacağını ve bu yüzden Kudüs meselesi nedeniyle bu ülkeyle bir gerginlik yaşanmaması gerektiğini vurguladığı ifade edildi.

New York Times’da yer alan haberlerin ardından Mısır Enformasyon Bakanlığı bir açıklama yaparak ses kayıtlarında yer alan kişilerin kimler olduğunun bilinmediği ve bunların Mısır hükümeti ile bir ilişkisinin olmadı ifadesine yer verildi.

Ses kayıtlarının ardından Mısır ve Arap kamuoyunda Sisi yönetimine yönelik tepkiler yükseldi. Sosyal medya kullanıcıları Kahire’nin tutumunu eleştirdi.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.